Громадяни, житло яких постраждало від російських обстрілів, мають шанс отримати компенсацію в межах державної програми «єВідновлення». The Page з’ясовує, чи є можливість отримати кошти за пошкоджені в ході бойових дій автівки громадян.
Компенсацію за пошкоджене війною авто можна отримати лише в межах страхових продуктів — деталі
Чи надає держава компенсацію за пошкоджені війною авто
Наразі держава у межах програми «єВідновлення» надає компенсацію громадянам тільки за житло, яке зазнало руйнувань від російських обстрілів.
Микола Максимов, адвокат, керівник судової практики ЮК RIYAKO&PARTNERS підтверджує, що на теперішній час не передбачено окремого державного механізму виплати компенсацій за пошкоджені автівки.
«У разі якщо автомобіль був застрахований через КАСКО, отримати компенсацію реально через страхову компанію, а у разі відсутності такої страховки залишається чекати перемоги та виплати росією репарацій», — додає Максимов.
Чи покриває КАСКО воєнні ризики
Наприклад, у страховій компанії ІНГО, за словами Миколи Матики, директора з роздрібного бізнесу СК «ІНГО», на початку великої війни досить швидко адаптували свої поліси і безкоштовно включили до страхового покриття КАСКО воєнні ризики. Але це рішення лише частково покривало збитки на 10%, що не дуже допомагало автовласникам, автівки яких страждають внаслідок обстрілів не менше, ніж житло. Тому зараз в ІНГО запропонували клієнтам більший широкий захист.
Українські автовласники навряд чи масово використовують можливість хоча б частково захистити своє авто від ризиків війни. Адже за спостереженнями В’ячеслава Черняховського, навіть звичайне КАСКО в Україні не має високий попит і лише близько 15% автовласників мають такий поліс. Вочевидь, це є наслідком низького рівня доходів пересічних громадян та дуже поважного віку левової частки українського автопарку. Бо застрахувати, зазвичай, можна авто не старше 10-15 років.
«За моїми приблизними оцінками, десь 5-10% автовласників замовляють додаткову опцію страхування воєнних ризиків до договорів КАСКО, але точної статистики за цим ризиком не ведеться», — узагальнює Черняховський.
Скільки коштує КАСКО з воєнними ризиками
Для розуміння формування ціни на КАСКО з воєнними ризиками В’ячеслав Черняховський наводить орієнтовний приклад розрахунку:
- страхова сума на автомобіль для КАСКО без покриття воєнних ризиків: 300 тис. грн;
- термін страхування: 1 рік;
- вартість поліса: 15 тис. грн;
- тариф: 5%;
- ліміт відповідальності за воєнними ризиками: 30 тис. грн (10% від страхової суми)
- додаткова сума для страхування воєнних ризиків на 10% вартості: 450 грн (3% від загального страхового платежу);
- додаткова сума для страхування воєнних ризиків на 50% вартості: 2,25 тис. грн.
Чи можна застрахувати авто від воєнних ризиків на 100% окремо від КАСКО
На страховому ринку вже розповідають про окремі пропозиції, які обіцяють відшкодування навіть повної вартості авто.
Тим часом в страховій компанії ІНГО запропонували розширений захист автомобілів від воєнних ризиків під назвою «КАСКО.Відбій тривоги», в межах якого компанія зобов’язується відшкодувати збитки, завдані наступними чинниками:
- ракетні атаки;
- дії безпілотників;
- руйнівні ударні (звукові) хвилі;
- пожежі;
- наїзди військової техніки.
В ІНГО також дають можливість придбати такий поліс окремо від повного КАСКО.
Микола Матика додає, що аналогічне покриття від обстрілів компанія пропонує ще й для убезпечення квартир та будинків. Воно дозволяє отримати виплату збитків у разі пошкодження як самої нерухомості, так і меблів, техніки, оздоблення, комунікацій тощо.
Що робити, якщо застрахований автомобіль постраждав від обстрілу
У випадку пошкодження авто в результаті, скажемо, падіння уламків російської ракети процес врегулювання не буде суттєво відрізнятися від стандартного алгоритму дій у разі ДТП.
Проте, В’ячеслав Черняховський наголошує, що тут насамперед потрібно отримати довідку не про ДТП, а про пошкодження майна від поліції чи прокуратури, яка має розпочати кримінальне провадження через порушення законів війни.
Коли страховики відмовляються страхувати авто від воєнних ризиків
За словами В’ячеслава Черняховського, страховики не страхують від воєнних ризиків будь-яке майно, в тому числі автівки, що знаходяться в зоні 30-50 км від активних бойових дій.
Перелік таких зон підвищеного ризику треба уточнювати в страховій компанії. Наприклад, в одній із них відносять до територій високого ризику, де не діє страхове покриття, такі області:
- Донецька,
- Луганська,
- Херсонська,
- Миколаївська,
- Одеська,
- Запорізька,
- Дніпропетровська,
- Харківська,
- зона 20 км вздовж кордону з росією та білоруссю.
Окремо В’ячеслав Черняховський радить узгоджувати із страховиками можливість заїзду до таких зон, наприклад, якщо страхувальник буває там у відрядженнях або у волонтерських справах.