У 2024 році корпоративне страхування в Україні стикнулося з новими реаліями, де бізнес потребує не лише класичного захисту активів, а й нових гнучких рішень.

Андрій Семченко, директор з корпоративного бізнесу ІНГО, ділиться з «Іншуренс ТОП» баченням компанії щодо ключових тенденцій ринку, фінансових результатів і стратегій, які допомагають клієнтам долати виклики сьогодення.

Андрію, страховий ринок усе більше адаптується до нинішніх реалій, і корпоративний сегмент тут відіграє важливу роль. Як за цих умов змінився попит на страхування з боку бізнесу? Які нові пріоритети ви помічаєте?

– Сьогодні ми спостерігаємо, що підприємства розглядають страхування як інвестицію в стабільність, спрямовуючи кошти на захист майна, персоналу та операційної діяльності.

Після початку повномасштабної агресії росії у 2022 році український бізнес переглянув свої підходи: у перші місяці багато компаній скорочували витрати, призупиняли страхові платежі чи відмовлялися від полісів, вважаючи їх другорядними.
icon

Однак уже до кінця 2022 року ринок почав відновлюватися, а у 2024-му страхування стало ключовим елементом ризик-менеджменту.

Попит на окремі продукти, як страхування різних видів відповідальності, скоротився через переорієнтацію бюджетів. Натомість програми страхування воєнних ризиків і медичного страхування працівників демонструють значне зростання.

Наприклад, корпоративні клієнти дедалі частіше включають у договори покриття прямих і непрямих збитків від бойових дій, таких як пошкодження складів чи порушення логістичних ланцюгів.

Ця тенденція відображає прагнення бізнесу мінімізувати фінансові втрати в умовах непередбачуваності, що особливо актуально для компаній із високими операційними ризиками.

Зростання попиту, мабуть, відображається й на результатах компанії. Які фінансові підсумки ІНГО у корпоративному сегменті за 2024 рік? Чи все вдалося, як планували?

– У 2024 році ІНГО встановила амбітні цілі для корпоративного сегменту, і наші результати перевищили очікування. Загальний обсяг зібраних страхових премій досяг 3,4 млрд грн, що на 27% перевищує показник попереднього року.

У корпоративному страхуванні приріст становив 24,6%, а сума премій сягнула 2,4 млрд грн. Комбінований коефіцієнт залишився на рівні 96,9%, вказуючи на високу ефективність основної діяльності.
Андрій Семченко

Для корпоративних клієнтів ці показники є маркером надійності страховика, адже підприємства висувають високі вимоги до платоспроможності й компетенцій. Натомість ми оцінюємо результати співпраці з клієнтами не за окремими лініями бізнесу, а й через призму комплексного обслуговування клієнтів.

Такий підхід дозволяє нам пропонувати гнучкі рішення навіть у випадках високої збитковості окремих бізнесів конкретного клієнта. Наприклад, ми оптимізуємо страхові програми для клієнтів із різноманітними активами, щоб забезпечити баланс між захистом і вартістю полісів.

Це сприяє формуванню диверсифікованого портфеля, який демонструє стійке зростання попиту на страхування – від локальних компаній до міжнародних корпорацій.

Цифри досить позитивні. А які саме продукти зараз у центрі уваги? І як воєнні ризики впливають на цей попит?

– У 2024 році ми спостерігали стійке зростання попиту на страхування комерційних об’єктів – виробничих потужностей, складів, офісної інфраструктури. Війна підкреслила критичну потребу в захисті активів від воєнних загроз, таких як повітряні атаки.

Компанії з іноземним капіталом, зокрема глобальні корпорації, продовжують дотримуватися міжнародних стандартів страхування, що забезпечує стабільний потік заявок. Обсяг запитів настільки значний, що наші команди з оцінки ризиків працюють у напруженому режимі.

У 2025 році ми плануємо впровадити цифрові інструменти для прискорення андерайтингу – процесу оцінки ризиків і формування страхових пропозицій – щоб оптимізувати обробку заявок без втрати якості.

Програми страхування воєнних ризиків стали драйвером ринку. Завдяки співпраці з Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) ми пропонуємо покриття для широкого спектра активів, включаючи внутрішні вантажоперевезення, автомобільний, вантажний, залізничний транспорт і спеціальну техніку.

Ці програми не лише допомагають захищати клієнтів, а й створюють прецеденти для залучення міжнародного капіталу, демонструючи, що страхування воєнних ризиків в Україні є життєздатним.

Наприклад, у 2024 році ми успішно врегулювали значний страховий випадок для компанії групи Dragon Capital, а саме офісного бізнес-центру, який зазнав пошкоджень. Такі кейси підкреслюють цінність страхування для бізнесу в умовах війни.

Воєнні ризики ще на початку повномасштабного вторгнення ускладнили перестрахування. Як ІНГО забезпечує захист великих ризиків і наскільки активно європейські партнери підтримують український ринок?

– Українським страховикам все ще не вистачає власного або залученого капіталу для страхування майнових ризиків в корпоративному сегменті. Співстрахування та взаємне перестрахування не вирішує проблему, натомість викликає додаткові труднощі, пов’язані з адмініструванням та врегулюванням. Тому ми значною мірою покладаємося на європейських перестраховиків.

Однак концентрація ризиків в Україні змусила багатьох із них запровадити обмеження на обсяги покриття. Попри це, ми вдячні партнерам, які залишилися з нами, надаючи капітал у складні часи. Їхня підтримка є внеском у стабільність усієї української економіки.
icon

Водночас інші перестрахові ємності не завжди відповідають потребам ринку, адже є досить дорогими, що відображається на вартості покриття для клієнтів. Але треба згадати, що ще рік тому у нас не було навіть таких можливостей.

Це великий прогрес і ми розраховуємо на поступове залучення західного капіталу. Наша головна задача – показати, що з воєнними ризиками в Україні працювати можна і потрібно.

Просто фантастичною підтримкою стала для нас програма гарантій ЄБРР. З її допомогою сьогодні ми формуємо страхову статистику не лише по майну, а й по спеціальній техніці, внутрішніх перевезеннях автомобільним транспортом, залізницею тощо.
Андрій Семченко

Якщо завдяки цьому Україна отримає додаткові гарантії від інших міжнародних фінансових інституцій, це суттєво допоможе всій українській економіці.

Давайте детальніше: які сегменти охоплюють ваші програми воєнних ризиків і де найскладніше?

– Страхування воєнних ризиків охоплює кілька ключових сегментів, кожен із яких має свої особливості. У авіаційному страхуванні зберігається стабільність: польоти над Україною припинені, але активи, що використовуються за кордоном, перестраховуються на західних ринках без обмежень.

Морське страхування залишається складнішим через підвищені ризики в Чорноморському регіоні. Тут ІНГО вирізняється наявністю облігатора – довгострокового договору з перестраховиками, що забезпечує покриття для суден і пов’язаної відповідальності, надаючи доступ до глобальних ринків капіталу.

У страхуванні вантажів ми задовольняємо до 90% ринкових потреб, пропонуючи захист як для стандартних перевезень, так і для маршрутів із воєнними ризиками, зокрема від портів Одещини до пунктів призначення.

Це дозволило нам утримувати лідерство за обсягом премій у цьому сегменті.

Завдяки партнерству з ЄБРР ми розширили покриття воєнних ризиків для внутрішніх перевезень, автопарків, залізничної інфраструктури та спеціалізованої техніки, включаючи будівельну й аграрну (трактори, комбайни). У будівельно-монтажних ризиках ми також забезпечуємо захист через надійні західні перестрахувальні ринки, підтримуючи інфраструктурні проєкти.

Проте страхування товарних кредитів і фінансових ризиків стикається з обмеженнями: перестраховики обережно ставляться до таких ризиків через невизначеність, а регуляторні бар’єри, як складнощі з транскордонними платежами, ускладнюють операції. У разі спрощення цих правил бізнес отримає нові інструменти захисту, наприклад, від дефолтів за комерційними контрактами щодо товарних кредитів.

Збільшення воєнних ризиків, напевно, впливає на виплати. Як змінилися обсяги компенсацій для бізнесу й в яких сегментах найбільші збитки?

– Обсяги страхових виплат для юридичних осіб зростають пропорційно до розширення клієнтського портфеля та активізації страхування. У 2024 році ІНГО виплатила корпоративним клієнтам 1,15 млрд грн за страховими випадками, а загальна сума компенсацій перевищила 1,6 млрд грн, порівняно з 1,13 млрд грн у 2023 році.

Співвідношення збитковості між воєнними та стандартними ризиками залишається відносно збалансованим, хоча окремі сегменти демонструють сплески.

Зокрема, у 2024 році аграрний сектор зазнав значних втрат через посуху. У межах програми з Syngenta ми виплатили фермерам 231 млн грн, що вдесятеро перевищує показники попереднього сезону. Ці виплати були здійснені за індексними програмами, в яких використовуються супутникові дані для оцінки кліматичних умов, що дозволило швидко компенсувати збитки.

Ще один факт, який ми фіксуємо, – це зростання кількості страхових подій, пов’язаних із протиправними діями: крадіжками, підпалами, вандалізмом чи умисним пошкодженням майна.

Окрім виплат та фінансової надійності, в корпоративі безумовно важливий сервіс і що ще? За рахунок чого ІНГО вирізняється в роботі з корпоративними клієнтами?

– Так, авжеж. Робота з корпоративними клієнтами, від великих корпорацій до середнього та малого бізнесу, вимагає не лише фінансової стійкості, а й бездоганного сервісу. Тому ІНГО вибудовує переваги через оперативність, експертизу та клієнтоцентричність.

Ми забезпечуємо швидке врегулювання збитків і гнучкі страхові рішення, які відповідають вимогам всіх стейкхолдерів – банків, інвесторів і міжнародних партнерів клієнтів.
icon

Одним із ключових напрямів безумовно є оптимізація процесів. Наприклад, у страхуванні вантажоперевезень ми адаптуємо документообіг до специфіки клієнтів – типу вантажу, логістичних ланцюгів, роботи експедиторів чи морських ліній.

Це дозволяє мінімізувати бюрократію в межах регуляторних вимог. У випадках системних збитків ми скорочуємо перелік документів для виплат, що значно прискорює процеси.

Наша цифрова інфраструктура підтримує ці зусилля: наразі ми закінчуємо роботу над ІТ-рішенням, яка автоматизує обробку документів, видачу страхових сертифікатів і аналітику перевезень. Це надасть клієнтам прозору статистику ризиків і зекономить їхній час.
Андрій Семченко

Також хочу відзначити наш інженерний центр, який відіграє унікальну роль, виступаючи аналітичним хабом для управління ризиками. Наші експерти проводять оцінку критичних об’єктів, аналізують інфраструктуру, протипожежні системи, складські процеси та логістичні альтернативи, щоб знизити ймовірність страхових подій.

Наприклад, для промислового клієнта ми розробили рекомендації щодо модернізації системи пожежогасіння, що зменшило ризик на 30%. Ця послуга надається безкоштовно в рамках страхового пакета.

У медичному страхуванні ми спираємося на власний медичний центр, який у 2024 році розширив свої можливості завдяки відділенню малоінвазивної хірургії та оновленій стоматології з комп’ютерною томографією й імплантацією.

Для експортерів ІНГО виступає офіційним гарантом у митних операціях: за два роки ми видали 85 загальних і понад 5500 індивідуальних гарантій, що охоплює 62% і 54% декларацій відповідно. Наші гарантії застосовуються у 71% декларацій типу T1, оформлених українськими фірмами на експорт та імпорт – це близько 85 тис. документів для майже 100 компаній.

Я вже згадував, що в агрострахуванні ми почали використовувати індексні моделі, які базуються на супутникових даних для моніторингу погодних умов. Виплати запускаються автоматично, якщо індекси (наприклад, рівень посухи) перевищують порогові значення, що значно прискорює компенсацію порівняно з традиційними методами.

ІНГО комплексно та різнопланово підходить до роботи з бізнесом. Такий наш підхід, підкріплений доступом до капіталу західних перестраховиків, дозволяє пропонувати рішення, визнані глобальними фінансовими інституціями.

При цьому для нас важливо не просто закривати ризики, а брати на себе відповідальність за швидке й ефективне врегулювання, щоб клієнти могли якнайшвидше повернутися до роботи.

Знаєте, коли бачиш, як діяльність компанії може сприяти відновленню інших підприємств, розумієш, що страхування – це не лише про цифри. Це про те, щоб бути поруч, коли бізнесу потрібна підтримка. І ми в ІНГО хочемо й надалі вдосконалювати цей підхід – чи то через нові технології, чи через ще тіснішу співпрацю з партнерами, щоб разом із клієнтами зробити ринок корпоративного страхування міцнішим і надійнішим.

icon
Підписуйся на новини
щоб бути в курсі спеціальних пропозицій та всього найцікавішого!