1 березня 2024 року стало відомо, що страховий захист у Чорному морі поширюватиметься на всі типи суден, а не лише на перевізників зерна, як це спочатку планувалося Україною та західними партнерами. При цьому, як стало відомо Mind, після запуску в січні 2024 року механізму страхування суден у Чорному морі страхові ставки знизилися з 5–6% до 0,75–1,25%. Зміна тарифів відбулася завдяки старту міжнародного проєкту страхування від воєнних ризиків, що має назву «Єдність». До нього залучені американські, німецькі, британські та українські фінансисти. Як саме працює механізм та які ще важливі проєкти діють у секторі воєнного страхування, розбирався Mind.
Що таке воєнне страхування? Воєнне страхування включає два типи ризиків – ризик фізичних збитків через політичне / військове насильство та економічні ризики – наприклад, експропріацію, конфіскацію, зупинення виробництва тощо. З початком повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року міжнародне воєнне страхування для України було закрите.
Причин декілька.
По-перше, неможливо застрахуватися від події, яка вже відбувається, крім особливих винятків. Скажімо, таке страхування працює в Ізраїлі, який роками перебуває у стані війни.
По-друге, при великих збитках страховики проводять розслідування та позиваються до винуватців страхових випадків. Очевидь, росія найближчим часом навряд чи визнає себе винною у руйнуваннях на території України, а черга за компенсаціями з російських грошей уже є настільки великою, що шанси страховиків на отримання регресних платежів мінімальні.
По-третє, у лютому 2022-го НБУ заборонив страхові платежі на користь іноземних перестраховиків, бо бачив у цьому можливий канал виводу грошей за кордон. Це не давало можливості українським компаніям взяти на себе страхування великих ризиків українських підприємств, адже в разі страхового випадку розмір збитку може бути величезним. Зазвичай для цього й використовують перестрахування, яке розподіляє великі ризики серед десятків міжнародних гравців ринку. У перший рік великої війни такі договори були заборонені. Обмеження щодо перестрахування були послаблені лише 2023 року.